Fauna a flóra

Investičné mince „Fauna a flóra“ vydávané so súhlasom Ministerstva financií republiky Nový Zéland majú nominálne hodnoty, ktoré sú uvedené v zozname zlatých mincí uverejnenom v Úradnom vestníku Európskej únie, a ktoré vyhovujú kritériám ustanoveným v článku 344 ods. 1 bod 2 smernice Rady 2006/112/ES (osobitný systém pre investičné zlato).

Mincovňa Kremnica od roku 2019 vydáva emisiu zlatých investičných a strieborných mincí s motívom „Fauna a flóra“. Na averzoch mincí sú zobrazené motívy zo série Fauna a flóra. Reverz mincí obsahuje symbol vydávajúcej autority Niue, nominál mince 250 Dollars/10 Dollars a portrét kráľovnej Alžbety II.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Investičné mince Kruštík močiarny

2018

Kruštík močiarny

Kruštík močiarny (lat. Epipactis palustris) je druh orchidey, ktorý sa vyskytuje v takmer celej Európe, na severe Afriky a v Ázii. Rastlina rastie na slatinách, rašelinových lúkach, prameniskách, môže sa však objaviť aj starých lomoch či priekopách v okolí ciest. Má vzpriamenú stonku, ktorá dorastá do výšky 30 až 50 centimetrov. Jej kvetenstvo je riedke. Vnútorné okvetné lístky sú svetložlté až hnedasté, vonkajšie ružovú až bielu. Kruštík kvitne od mája do augusta. Patrí k ohrozeným druhom, škodí mu ničenie biotopov a odvodňovanie pôdy.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 250 ks limitovaná emisia, motív Kruštík močiarny
  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 200 ks limitovaná emisia, motív Kruštík močiarny

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Investičné mince Bizón americký

2018

Bizón americký

Bizón americký je sudokopytník z čeľade turovitej (lat. Bison bison), ktorý sa niekedy zvykne neformálne označovať aj ako buffalo. Radí sa medzi zubre. V minulosti sa vyskytoval takmer výlučne v oblastiach Severnej Ameriky. Koncom 19. storočia ho takmer vyhubil lov. V roku 1900 zostalo zo 60 miliónov kusov dobytka len približne 300 kusov. Bizóny dosahujú výšku 2 metre a dorastajú do dĺžky 4 metre. Môžu dosahovať hmotnosť až do 1000 kg. Napriek vysokej hmotnosti dosahujú pri behu rýchlosť až do 50 km/hod. Telo zubra je pokrzté hnedou srsťou, ktorá je v lete kratšia a v zime dlhšia a hustejšia. Samci a samice majú krátke zohnuté rohy, ktoré sa používajú k obrane a v boji o spoločenské postavenie. Bizóny majú slabý zrak, ale výborný čuch. Živia sa výhonkami drevín, žaluďami a bobuľami. Medzi ich prirodzených nepriateľov patrí medveď grizzly, vlk, no mláďatá niekedy ohrozuje aj puma. Bizóny sú stádovité zvieratá. V prírode sa dožívajú 15 až 20 rokov. V súčasnosti žijú bizóny výlučne v rezerváciách , čím sa zabránilo ich vyhynutiu. Bizón je najväčším suchozemským stavovcom v Severnej Amerike.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 250 ks limitovaná emisia, motív Orol skalný
  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 200 ks limitovaná emisia, motív Orol skalný

                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Investičné mince Plesnivec alpínsky

2018

Plesnivec alpínsky

Plesnivec alpínsky (lat. Leontopodium alpinum) sa z latinčiny prekladá aj ako levia labka. Je to veľmi známa a chranená európska horská rastlina, ktorá patrí do čeľade astrovitej. Na Slovensku sa objavuje vo Vysokých a Belianskych Tatrách, v oblasti Veľkej a Malej Fatry či v Slovenskom raji. Lokality, kde rastie, sú hlavne v chránenom území. Rastlina preferuje vápencové skalné miesta vo výške 2 000 až 2 900 metrov nad morom. Stonka rastliny dorastá do výšky 3 až 20 centimetrov. Kvet sa skladá z piatich alebo šiestich malých žltých kvetových hláv, ktoré sú obklopené listeňmi v hviezdicovom usporiadaní. Na plesnivci sa nachádzajú husté chlpy pripomínajúce vlnu, ktoré sú adaptáciou na vysokú nadmorskú výšku a chránia rastlinu pred chladom, vyschnutím a ultrafialovým žiarením. Obdobie kvitnutia je od júla do septembra. V ľudovej medicíne sa zvykol používať pri chorobách dýchacích ciest. Rastlina nie je jedovatá a výťažok z nej sa považuje za silný antioxidant. Plesnivec patrí k svetlomilným typom a má krátku životnosť. Na záhradách sa pestuje pre svoje zaujímavé kvety.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Plesnivec alpínsky
  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Plesnivec alpínsky

                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Investičné mince Kamzík vrchovský tatranský

2019

Kamzík vrchovský tatranský

Kamzík vrchovský tatranský (lat. Rupicapra rupicapra) z čeľade turovitej je jedinečný živočích, ktorý žije iba v Tatranskom národnom parku a v Národnom parku Nízke Tatry. Do Nízkych Tatier sa dostal v polovici 20. storočia ako snaha o vytvorenie záložnej populácie pre prípad ohrozenia pôvodnej. Kamzík je súčasťou logo oboch národných parkov. Žije v čriedach vo vysokohorskom teréne nad hranicou lesa. Kamzík sa dožíva 20 rokov. Živí sa trávami, lišajníkmi a bylinami. Dospelé jedince dorastajú do dĺžky 80 centimetrov, sú 70 až 80 centimetrov vysoké a ich hmotnosť dosahuje 25 až 35 kilogramov. V lete je ich srsť hnedá, no počas zimy sa zosvetlí. Charakteristické sú pre ne krátke zahnuté rožky a biela tvár so zreteľnými čiernymi pásmi pod očami. Samiciam sa rodí jedno, výnimočne dve mláďatá. Počet kamzíkov v skupine závisí od podmienok a pohybuje sa od 2 až 3 jedincov po 12 až 15, výnimočne aj viac. Jeho prirodzeným nepriateľom je rys a orol skalný.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø18 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Kamzík vrchovský tatranský
  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Kamzík vrchovský tatranský

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Investičné mince Horec snežný

2020

Horec snežný

Horec snežný (Gentiana Nivalis) je rastlina z čeľade horcovitej. Je rozšírený takmer po celom svete. Pre horec sú charakteristické drobné modrofialové kvety na hrubšej stonke. Rastlina dorastá do výšky 13 až 15 centimetrov. Korunka kvetu je dlhá 10 až 20 milimetrov. Rastlina je jednoročná. Rastie na vlhkých miestach a kameninových lúkach. Zaujímavosťou je, že po zatiahnutí oblohy okamžite zatvára svoje kvety. Horec snežný je národným kvetom v regióne Perthshire v Anglicku a jedným z národných kvetov v Rakúsku a vo Švajčiarsku. Je chránená rastlina nielen u nás, ale aj v Rakúsku, Nemecku, Taliansku či Švajčiarsku. Je obľúbená skalnička v záhradách.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Horec snežný
  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Horec snežný

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Investičné mince Orol skalný

2020

Orol skalný

Orol skalný je dravec z čeľade jastrabovitých, ktorý žije na rozsiahlych, extenzívne využívaných otvorených oblastiach so skalami a veľkými stromami. Hniezdi vo všetkých pásmach holarktídy, vrátane Slovenska a severnej časti afrotropickej oblasti. Hniezdo neustále opravuje a rozširuje, preto po niekoľkých rokoch môže mať dĺžku a šírku viac ako dva metre. Samička dorastá do dĺžky 90 až 100 cm, samce bývajú menšie. Orol skalný je charakteristický svojou tmavohnedou farbou. Zobák je tmavosivý až hnedočierny. Nohy má orol operené až po žlté pazúry. Orol skalný loví korisť, ktorá je ťažšia ako on, najmä malé a stredne veľké cicavce od sysľov až po malé kamzíky. Pri love prejavuje svoju šikovnosť a silu. Pokiaľ je nedokáže odniesť, zvykne sa k nej niekoľko dní po sebe vracať. Populácia orla je stabilná, pričom európska populácia má stúpajúcu tendenciu. Orol skalný je zákonom chránený, jeho spoločenská hodnota je 10 000 eur. V mnohých kultúrach sa považuje za symbol sily, šikovnosti a moci.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Orol skalný
  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Orol skalný

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Investičné mince Črievičník papučkový

2019

Črievičník papučkový

Črievičník papučkový (lat. Cypripedium calcelus) patrí medzi najkrajšie divo rastúce orchidey na našom území. Na Slovensku sa vyskytuje vo viac ako sto lokalitách od Bielych Karpát až po okolie Humenného. Najlepšie sa mu darí na lúkach, slatinách a rašeliniskách. Rastie v tienistých, prevažne listnatých lesoch s trávami a bylinami, na rúbaniskách, krovinatých stráňach, vápencoch a pôdach s dostatkom humusu. Neprekážajú mu mierne chladnejšie teploty počas vegetačného pokoja. Rastlina dorastá do výšky 13 až 15 centimetrov a má jednoduchú vzpriamenú byľ. Typické sú pre ňu 3 až 4 široké elipsovité listy. Kvety majú zvyčajne žltú farbu a podľa ich tvaru je odvodený aj názov rasliny, ktorý pripomína črievičku. Kvitnúť začína až koncom jari a začiatkom leta. Rastlina je tzv. pascovitý typ kvetu, ktorý prostredníctvom výraznej farby a papučkovitého tvaru vábi hmyz ako napríklad osamelé včely, ktoré sú po spadnutí do črievičky kvetu nútené pohybovať sa vnútri tak, aby došlo k opeleniu rastliny. Plodom črievičníka je tobolka. Po odkvihnutí sa rastlina sústreďuje na rast nových listov. Zber rastliny je zakázaný, pretože patrí medzi druhy európskeho významu. Po odtrhnutí rýchlo vedne. Zaujímavosťou je, že kvet prvý raz zakvitne, až keď má 10 rokov. Rastlina je závislá na symbióze s hubami, ktoré jej dodávajú výživu. Aj preto končia pokusy o jej pestovanie úhynom rastliny. Črievičníkovi škodia necitlivé zásahy do lesných porastov ako holoruby a zber rastlín vo voľnej prírode. Hodnota rastliny je aktuálne vyčíslená na 138 eur.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø18 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Črievičník papučkový
  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Črievičník papučkový

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Investičné mince Rys ostrovid

2020

Rys ostrovid

Rys ostrovid (lat. Lynx lynx) je najväčšia mačkovitá šelma v Európe. Radí sa do čeľade mačkovitej. Rys sa vyskytuje na niekoľkých izolovaných územiach v strednej Európe, na Sibíri či v malej časti severnej Ázie. Na Slovensku obýva až 52% územia krajiny. V minulosti bol tento živočích takmer vyhubený. Jeho populácia však zachránila zvýšená ochrana. Obýva predovšetkým boreálne lesy. Loví malé a oslabené kopytníky srnček a diviačej zveri. Rys dorastá do výšky 80 až 130 cm. Samce vážia od 18 do 30 kg, samice od 10 do 21 kg. Chvost rysa je dlhý 25 cm. Charakteristické sú preňho trojuholníkové uši s čiernymi chlpmi na koncoch a čierny koniec chvosta. Sfarbenie rysa je rôznorodé. Zvyčajne platí, že čím severnejšie rys žije, tým svetlejšiu má srsť, aby bol v prírode lepšie maskovaný. Samec žije samotársky, so samicou sa združuje len v období párenia. Samica rodí naraz 2 až 4 mláďatá, ktoré sa rodia slepé. Matka ich po narodení učí loviť a kŕmi ich. Dospelé rysy si vytyčujú teritórium.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø18 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Rys ostrovid
  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Rys ostrovid

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Investičné mince Poniklec slovenský

2021

Poniklec slovenský (lat. Pulsatilla slavica) je trváca rastlina z čeľade iskerníkovitej. Vyskytuje sa najmä na strednom a východnom Slovensku, v oblasti Strážovské vrchy, Súľovské skaly, Javorníky, Považský Inovec, Malá Fatra, Chočské vrchy, Slovenský kras, Slovenský raj, Poľana a ďalšie. Darí sa mu na slnečných miestach na skalke medzi vápencovými kameňmi. Poniklec sa pokladá za posla a symbol jari. Poniklec je nenápadný modrofialový kvet charakteristický svojím huňatým pokrytím. Kvet dosahuje priemer 5,5 až 6,5 cm. Kvitne od marca do mája, ojedinele v júni a v septembri. Jeho plodom je nažka. Poniklec je zákonom chránený. Pri kontakte s rastlinou treba byť opatrný. Je to jedovatá rastlina, a predovšetkým jej nadzemná časť obsahuje jedovatú látku proanemonín. V ľudovom liečiteľstve sa využívala na vonkajšie liečenie ekzému a reumatizmu. Poniklec je obľúbená skalnička v slovenských záhradách. Keďže ide o bylinu s dlhými koreňmi, zle sa presádza.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Poniklec slovenský
  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Poniklec slovenský

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Investičné mince Drop veľký

2022

Drop veľký

Drop veľký (lat. Otis tarda) patrí do čeľade dropovitej. Vyznačuje sa výraznou vzrastovou nerovnosťou medzi samcom a samicou. Samec je väčší ako moriak a dosahuje hmotnosť od 6 do 18 kg, kým samica je výrazne menšia a jej hmotnosť sa pohybuje od 3,3 do 5,3 kg. Žije v suchých stepných oblastiach od Španielka po Čínu. Jeho areál je rozdrobený na malé plochy, ktoré sú od seba vzdialené, pretože je veľmi citlivý na intenzívne hospodárstvo. Žije v malých kŕdľoch, pričom samce sa združujú k sebe a nemajú teritóriá, ale panuje medzi nimi určitá hierarchia. Hniezdia jedenkrát ročne v apríli až v auguste. Mláďatá sa učia lietať 6 - 7 týždňov po vyliahnutí. Drop patrí medzi najťažšie lietajúce vtáky na svete a je najväčším vtákom v Európe. ˇYiví sa rastlinnou potravou a hmyzom, občas požiera drobné hlodavce, jašterice a vtáčie mláďatá.

Vyhotovenie:

  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø 18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Drop veľký
  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Drop veľký

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Investičné mince Medveď hnedý

2023

Medveď hnedý

Medveď hnedý (lat. Ursus arctos) je cicavec z čeľade medveďovitých. Patrí medzi najväčšie suchozemské mäsožravce. Je jediný zástupca z tejto čeľade, ktorý sa vyskytuje na Slovensku. Dospelý jedinec meria od 100 do 220 centimetrov a dosahuje hmotnosť od 100 do 350 kilogramov. Dospelý samec je od samice väčší o 30%. Dožíva sa 25 až 30 rokov, len výnimočne žije dlhšie. Okrem človeka nemá veľa prirodzených nepriateľov, najväčšiu konkurenciu preňho predstavujú iné medvede. Medveď hnedý je najaktívnejší v skorých ranných a neskorých večerných hodinách. Po zvyšok dňa odpočíva v hustom poraste. Počas zimy si nachádza bezpečné miesto na prespatie v jaskyniach a dutinách stromov. Živí sa prevažne rastlinnou stravou a v prírode si hľadá byliny, bobule, trávy, šišky, huby, cibule, hľuzy, výhonky či mach. Môžu sa však živiť aj vtákmi, svišťami, veveričkami, myšami, vydrami či väčšími cicavcami ako ovce, jelene alebo srny. Obýva predovšetkým zalesnené oblasti. Najväčšia populácia medveďa hnedého sa na Slovensku nachádza v oblasti Poľana. Mláďatá zostávajú s matkou 2 až 4 roky, kedy sa učia loviť a prežiť samé. Na jednu samicu počas života pripadá 10 až 30 mláďat. Samec sa o svoje mláďatá nestará. Medvede sú väčšinou samotárske. Dospelé jedince sú pomerne agresívne. Zaujímavosťou je, že medvede vedia dobre a vytrvalo plávať. Vynikajú veľmi dobrou orientáciou v priestore a dokážu účelne manipulovať s predmetmi.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Medveď hnedý

  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Medveď hnedý

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Investičné mince Šafrán karpatský

2023

Šafrán karpatský

Šafran karpatský (lat. Crocus heuffelianus) je divoko rastúci šafran z čeľade kosatcovitej. Patrí k trvácim bylinám. Zimu prežíva podzemnou bazálnou hľuzou. Rastliny opeľuje hmyz. Charakteristický je preňho veľký fialový kvet. Okvetné lístky majú na hornom okraji tmavé škvrny. Listy dorastajú do výšky 20 cm až po odkvitnutí kvetov, sú úzke čiarkovité, trávovitého vzhľadu s bielym pásikom. Je veľmi vzácny, ale na vhodných miestach rastie v mnohopočetných skupinách. Šafrán rozkvitá veľmi skoro na jar, často ešte v topiacom sa snehu. Kvitne od marca do mája. Rastie na území od pahorkatín až po podhorský stupeň. Obľubuje vlhké lúky a lesné čistinky. Vo voľnej prírode je zákonom chránený. Niekedy sa však pri vhodných podmienkach podarí jeho pestovanie v záhradách.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Šafrán karpatský

  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Šafrán karpatský

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Investičné mince Rosička okrúhlolistá

2023

Rosička okrúhlolistá

Rosička okrúhlolistá je mäsožravá rastlina z rodu Drosera. Patrí k najrozšírenejším rosičkám a je rozšírená v celej severnej Európe, na Sibíri, v Severnej Amerike, Japonsku a na Novej Guiney. Charakteristická je pre ňu červená farba, na ktorú v kombinácii s lepkavou sladkastou látkou vábi drobný hmyz, ktorý jej slúži ako potrava. Od júla do auhusta kvitnú jej kvety na ružovo až bielo. Rosička je viacročná rastlina, môže sa dožívať až do 50 rokov. Kvety sa nachádzajú pomerne vysoko nad listami.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Rosička okrúhlolistá

  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Rosička okrúhlolistá

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Investičné mince Rosnička zelená

2023

Rosnička zelená

Rosnička zelená (lat. Hyla arborea) obýva takmer celé územie Európy. Vyhľadáva suché listnaté stromy, kde vstupuje aj do vyšších poschodí stromov. Dorastá do dĺžky 5 centimetrov a výšky 3 až 4 centimetre. Ich sfarbenie je premenlivé, pretože kožné pigmenty reagujú na teplotu a vlhkosť, a tak sa jej sfarbenie mení od svetlozelenej na tmavozelenú, žltkastú, šedú až hnedú. Zadné končatiny sú viditeľne silnejšie ako predné, čo jej umožňuje rýchle skákanie. Pre rosničku je charakteristický nápadný vodorovný čierny prúžok, ktorý sa tiahne od nozdier cez oko a ušný bubienok až k predným končatinám. Samec rosničky má navyše hnedožltý vak na hrdle, čo ho odlišuje od samičky. Rosnička sa živí hmyzom a pavúkmi, ktoré sa nachádzajú na listoch stromov, a ktoré často lovia pomocou rýchleho skoku. Je zákonom chránená a jej spoločenská hodnota je 300 eur. Rosnička je známa aj ako ľudový barometer, pretože reaguje na zmenu tlaku, ktorý obvykle kolíše pred dažďom.

Vyhotovenie:

  • Nominál 250 Dollars: Au 999/1000, ø34 mm, 31,1 g, lesklá, 100 ks limitovaná emisia, motív Rosnička zelená

  • Nominál 10 Dollars: Au 999/100, ø18 mm, 3,11 g (1/10 OZ), lesklé, 100 ks limitovaná emisia, motív Rosnička zelená